Úspěšná reprezentantka

Bydlí v Postupicích, potkáváte ji na chodníku a možná o ní vůbec nevíte, že je to skvělá sportovkyně. A o kom že je řeč? No přece o Lence Matouškové.

Lenka je 21letá studentka ČZU Praha, která je od mládí neposedná a svoji fyzickou aktivitu vybíjí hlavně ve sportu. Je bývalou reprezentantkou Spartaku Vlašim a v současné době PSK Olymp Praha. Přes svůj zdravotní handicap (neslyšící) se dokáže nejen v životě, ale i ve sportu, postavit na stejnou úroveň se slyšícími. V loňském roce Lenku provázely zdravotní komplikace, se kterými se dokázala svojí pílí, vytrvalostí a se zatnutými zuby poprat a v letošním roce dokázala, že umí.

Na Mistrovství Evropy neslyšících v atletice v polské Bydhošti (červenec 2015) závodila nejprve ve své nejoblíbenější disciplíně, hodu diskem, a vyházela si krásnou stříbrnou medaili hodem dlouhým 41,21 m. Dalším závodem přidala do své sbírky bronzovou medaili z hodu koulí, kdy překonala i svůj osobní rekord hodem 12,30 m. Těmito výkony si zkompletovala svoji medailovou sbírku. V Bydhošti totiž na Mistrovství Evropy juniorů získala před lety tři zlaté (disk, koule, oštěp).

A že se Lenka dokáže prosadit i mezi „zdravými“ sportovci dokázala v posledním prázdninovém týdnu, kdy se konalo Mistrovství ČR v atletice do 22 let v Hodoníně. V náročných podmínkách, kdy padaly další letošní teplotní rekordy, vybojovala na atletickém stadionu titul mistryně republiky zlatou medaili v hodu diskem výkonem 44,33 m a bronzovou ve vrhu koulí 12,51m.

Ten, kdo sledoval přímé přenosy, mohl vidět, jak si Lenka užívala chvíle slávy ihned po vyhlášení výsledků nebo na stupních vítězů a jak hrdě vzhlížela k národní vlajce České republiky. Ty chvilky štěstí z ní sálaly ještě dlouho po návratu domů.

A tak nezbývá než popřát Lence mnoho zdraví, aby svoji formu neztratila, aby se v technice ještě více zdokonalovala, našla dobré sponzory, posbírala další medaile a kdo ví….možná budeme mít po Mirkovi Janušovi (olympionikovi ve střelbě na běžící terč) dalšího „olympijského“ rodáka.

Jana Jíšová